Knížky v ringu: Všem Stále Rozešlým

13. září 2016 v 20:31 | kikabu |  Knížky v ringu

Zdravím,
s dalším knižním článekm. V létě jsem chtěla především odpočívat u čtení knih. Proto je jasné, že jsem jich přečetla dost. Jak už jste mohli zjistit, byly to poslední čtyři díly Harryho Pottera a tyto tři knihy. Vesměs jsou to romány pro dívky, které já v oblibě nemám, ale když jsem kolem nich šla v knihovně a přečetla si anotaci, řekla si, že jsou to celkem dobré nápady na knížku, tak jsem po nich sáhla. A vzala je jako lekhé čtení na prázdniny.

Mám tu dvě na sebe navazující knihy od Jenny Han a jednu od Daniela Handlera. Společné asi mají jen to, že jsou to dívčí romány. Jdeme na to!


Autor: Jenny Han
Rok vydání: 2015
Počet stran: 318
Moje hodnocení: 4/10
Vlastnictví: půjčeno z knihovny

Ve stručnosti vám přiblížím příběh, který mě upoutal svým nápadem: Lara Jean miluje za svůj život jen pět kluků a každému z nich napíše milostný dopis. Vždy, když takový dopis napíše a uvolní tak své pocity, už se kvůli neopětované lásce netrápí. Jenže jednoho dne všechny dopisy odešle Lařina mladší sestra Kitty a ty tak se dostanou na určenné adresy: Joshovi - skvělému kamarádovi a bývalému Lařiny starší sestry Margot; Peterovi - největšímu krasavci z ročníku; Johnovi - kamarádovi, který se odstěhoval; a dalším dvěma klukům, z nichž jeden je gay a se druhým Lara Jean strávila jen jeden letní tábor. No, a s Peterem začne Lara Jean chodit. Neprve jen jako, protože Lara Jean chce zamaskovat to, že kdy milovala Joshe a protože Peter se chce zbavit své bývalé přítelkyně. Nakonec spolu chodí ale doopravdy a Kitty si Petera zamiluje. Jenže Lara Jean se stále obává pomsty od Peterovy bývalé holky.
Jak už jsem řekla, nemám moc dívčí romány ráda. Přijdou mi (oproti třeba fantasy) moc obyčejné. Ale zase knihy J. Greena mi takové nepřijdou. I moje češtinářka mi řekla, že Greenovy knihy nejsou takové ty typické dívčí romány. To jen takové vsuvka. V těchto knihách jsem prostě se skoro stoprocentní jistotou věděla, jak to dopadne.
Jinak musím poznamenat, že občas mi Lara Jean připomínala mě samotnou. Občas jsem se ovšem zase nacházela v její sestře Margot.


Autor: Jenny Han
Rok vydání: 2016
Počet stran: 299
Moje hodnocení: 5/10
Vlastnictví: půjčeno z knihovny

Lara Jean stále chodí se svoují láskou Peterem. Jenže jeho bývalá přítelkyně, se kterou se Lara dříve kamarádila, očividně stále žárlí. Navíc Peter s ní tráví čas, objímá ji a tak. Lara Jean se také setká s Johnem Ambrosem McClarenem, kterého také milovala a spřátelí se. Možná i něco víc. Mezi ní a Peterem to začne skřípat a rozejdou se. Kvůli jeho bývalé přítelkyni. Jenže, když Lara zjistí, že je v tom něco jiného, Peterovi odpustí. Nepodváděl ji, ale pomáhal své bývalé přítelkyni vyrovnat se s podváděním jejího otce. Peter a Lara Jean se zase dají dohromady.
Tento díl mi přišel o něco lepší, i když, opět, nesplnil mé očekávání tím, že byl příliš obyčejný. Líbilo se mi ovšem, že skoro nakonec byla do příběhu zařazena hra, kterou parta (Lara Jean, Peter, John a další) hrála ve svých dětských letech, a teď si ji zahráli znovu. Tohle bylo něco nepředvídatelného a proto se mi tento díl líbil o poznání více.
Peter mě tedy dost vytáčel tím, že se se svojí bývalou holkou stále scházel a nechtěl Laře Jean říct proč. To bych si taky myslela bůhvíco. A také bych byla radši, kdyby Lara skončila s Johnem, kterého jí tak bravurně dohazovala jeho babička.
Myslím si, že tento příběh ještě není u konce a že bude mít pokračování. Sice nejsem z knih nějak odvařená, ale jsem zvědavá... Tedy pokud vůbec budu mít proč (= pokud vůbec pokračování bude).


Autor: Daniel Handler
Rok vydání: 2016
Počet stran: 358
Moje hodnocení: 6/10
Vlastnictví: půjčeno z knihovny

Poslední z letních dívčích románů mě také upoutal anotací. Ve zktrace: tato kniha je jen rozepsaný její titul. Min a Ed se rozešli a Min mu teď vrací krabici plnou věcí, které jsou spjaté s jejich vztahem. Jsou tam malé i větší věci, které Min přišly důležité, protože k nim má dost přesné vzpomínky, ale Ed o nich možná ani neví.
Rozhodně musím pochválit nápad a nádherné ilustrace této knihy. To jak je kniha vydaná, je moc pěkné - hned si máte chuť knihu přečíst. Ale přeci jen to byl dívčí román a pro mě tedy trochu nudnější čtení - i přesto, že tu bylo dost neobvyklostí. Na druhou stranu tu bylo dost věcí, které se daly předpokládat.
Z Eda se nakonec vyklube pěkný hajzl a z Min dost otřesená dívka. Zamlouvá se mi, že Min má zálibu ve starých filmech, což je dost neobvyklé. Je zde zmíněno tolik filmů - a já neznám snad žádný. Čtenář může také trochu proniknout do života amerického středoškoláka a seznámit se například s tím, že na Halloween se každý převlékne do nějaké masky a jde tak do školy.
Tato kniha byla ze všech tří nejlepší, s nejlepším nápadem, nejlépe zpracovaná, ale i tak to můj šálek kávy nebyl.

Jak už říká bodové hodnocení, nejvíce se mi líbila kniha Proč jsme se rozešli zato nejméně Všem klukům, které jsem milovala. Teď s odstupem času si říkám, že jsem možná byla moc přísná, ale body už jsem rozdělila a měnit je nebudu.
Autoři mi rozhodně nepřipadají špatní, ale pro mě tyto knihy prostě nejsou. Jsem ji ovšem stoprocentně jistá, že je spousta dívek mého věku, které si tyto knihy zamilovaly a ještě i zamilují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zaretka Zaretka | Web | 13. září 2016 v 21:02 | Reagovat

Asi to zrovna není můj šálek kávy, ale knihy nemusí být špatné :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama