Knížky v ringu: Chlapec, který přežil pošesté a posedmé

3. září 2016 v 13:59 | kikabu |  Knížky v ringu
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Zdravím,
tímto článkem bych chtěla ukončit celou sérii Harryho Pottera, kterou jsem přečetla za letošní léto. Jsem vážně moc ráda, že něco takového jako kouzelný svět Bradavic byl vymyšlen, protože je naprosto famózní a skvěle propracovaný. Do celé série jsem se ihned zamilovala, i když jsem si musela několik let počkat, než jsem do ní dospěla. Ale teď po přečtení mám pocit, že z filmů jsem nemohla nikdy Harryho a jeho kamarády i nepřátele poznat tak dobře jako z knih.Autor: J. K. Rowling
Rok vydání: 2005
Počet stran: 533
Moje hodnocení: 9/10
Vlastnictví: moje

V šestém díle Harry získá učebnici Prince dvojí krve, který vážně vynikal v lektvarech a vymýšlel svá vlastní zaklínadla. Harry se řídí jeho radami a je tak v lekvarech nejlepší ze třídy. Brumbál ho také začne zaučovat, a ukazuje mu spoustu vzpomínek svých i jiných lidí a snaží se ho dovést k tomu, co musí udělat, aby zničil lorda Voldemorta. To dokáže jedině tak, že nejprve zničí viteály (části) jeho duše. To jsou předměty, které pro Voldemorta něco znamenají. Harry jeden zničil sám už v Tajemné komnatě a Brumbálovi se to také s jedním viteálem povedlo. Na konci knihy je však ředitel Bradavic zabit a Harry zjistí, kdo je Princ dvojí krve.
Tento díl mám vážně ráda. Už proto, že Harrymu se daří v lekvarech tak, že dostane lahvičku tekutého štěstí, ale také proto, že se konečně dozvídáme o Voldemortově minulosti a o možnosti, jak ho zničit. Je tu jakási naděje, že vše dopadne dobře. Ve filmu toho spoustu nebylo - jako vzpomínky na rodiče Toma Raddla, nebo to, že Sirius odkáže Harrymu celé svě jmění - tím pádem i domácího skřítka Kráturu. Ten Harryho nenávidí, ale poslouchat ho musí.
Také je mi milé, že Harry začne chodit s Ginny. Tedy spíš ji před Ronem políbí (při oslavě Famfrpálového poháru) a on, protože jde o Harryho, nevyšiluje, jako když Ginny chodila s Deanem. Bohužel se na konci knihy rozejdou, protože Harry přeci musí splnit úkol, který mu uložil Brambál a to zničit Voldemorta. Ale jejich cesty se rozdělí s tím, že se stejně mají rádi.
V této knize už ovšem jde o dost a už to vážně není jen nějaká milá pohádka. Proto si myslím, že poznámka na konci knihy - pro děti od 9 let - je trochu přeceněná. Řekla bych, že devítileté dítě nemůže pochopit všechny souvislosti, všechny důvody Horacia Křiklana a všechny podrobnosti ohledně viteálů. Ale pro mne jako sedmnáctku byla tato kniha naprostým skvostem. Takže děkuji J. K. Rowling.


Autor: J. K. Rowling
Rok vydání: 2008
Počet stran: 627
Moje hodnocení: 10/10
Vlastnictví: moje

Harry a jeho dva přátelé - Ron Weasley a Hermiona Grangerová - se vydávají na cestu za viteály. Harry vlastní už medailonek, který je ovšem padělek. Nicméně, i přesto, že je jejich cesta těžká a složitá a že se dokonce rozdělí, najdou pravý medailonek Salazara Zmijozela a pak také pohárek Helgy z Mrzimoru. Medailonek zničí a pak se vydají do Bradavic, i přesto, že po Harrym a všech, kdo mu pomáhají pátrají. Zde by měl být uložen viteál - diadém Roweny z Havraspáru. Ten se jim podaří i s pohárkem zničit a už jim stojí v cestě jen jeden viteál - Voldemortův had Nagini. Jenže Harry se ze Snapeových vzpomínek dozví, že musí být zabit i on sám, že i on je viteál - totiž sedmý viteál, o kterém Voldemort neví. Po střetu v Zapovězeném lese si všichni myslí, že Harry je mrtvý, ovšem Voldemort pouze zničil další viteál. Lord se vydá se svými Smrtijedy na hrad, kde Neville zabije hada a myslí si, že už vyhrál, ovšem Harry ho zabije sám. Pán zla netušil, že Harry už všechny viteály zničil.
Ještě je tu příběh o třech bratech, kteří získali relikvie smrti - totiž nepřemožitelnou bezovou hůlku, kámen vzkříšení a neviditelný plášť. Tento plášť vlastní Harry, kámen vzkříšení dostal od Brumbála v první Zlatonce, kterou kdy při Famfrpálu chytil a bezová hůlka nakonec připadne taky jemu. Lord Voldemort právě tuto hůlku chce ovládnout a tak se nezdráhá nikoho zabít, ovšem nikdy ji neovládne, protože zabíjí ty nesprávné lidi. Harry by se tedy stal Pánem smrt, ale hůlku zlomí a zahodí a kámen také nikdy nepoužije. Jediné, co mu poslouží je neviditelný plášť.
Tato kniha nám zodpovídá všechny otázky, které jsme si během čtení celé série položili. Je zde vysvětleno naprosto vše. Navíc ještě podrthuje celý příběh a přitom nám dává tak trochu naději, že o Harrym neslyšíme naposledy. Moc se mi líbí příbě o třech bratřích, který je vydán i v Bajkách Barda Beedleyho. I když už jsem je četla, hodlám ji je někdy v budoucnu pořídit.

Co k tomu ještě říct? Že jsem si Harryho Pottera zamilovala? Že odteď si můžu oficiálně říkat 'fanynka Harryho Pottera'? Že bych chtěla studovat v Bradavicích? Že se strašně těším, až si udělám maraton filmů Harry Potter?
Každopádně, to, že jsem Harryho Potter četla až ve svých sedmnácti letech je mi možná ku prospěchu. Nemusím nechápavě číst několik odtsavců stále dokola a nemusím se ptát na každé druhé slovo, co znamená. A myslím, že vůbec nevadí, že jsem viděla dříve filmy než četla knihy.

J. K. Rowling na mě udělala dojem. Hlavně tím, že vlastně vše vymyslela sama, a nikde není něco, co už bych četla. Škola, založená čtyřmi velkými kouzelníky. Chlapec který přežil. Svět, kde jsou jak kouzelníci, tak mudlové. Viteály. Myslánka. Gringotovic banka hlídaná drakem. Famfrpál. Hůlky s jádrem. Pohybující se obrazy a fotografie. A spousta dalších věcí. Je to tak nádherně kouzelný svět, že bych v něm vážně chtěla žít.

A toto už by bylo vše. Ještě bych vás chtěla trochu navnadit - plánuji napsat takovou fanfikci Harryho Pottera. Spíš prostě svůj příběh zasadím do světa J. K. Rowling a půjčím si pár situací a trochu je dotvořím. Vše jsem se snažila udělat tak, aby to nikdy nekolidovalo s příběhem Harryho Pottera. Ale to zase až někdy jindy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sky(Dorka) Sky(Dorka) | Web | 15. září 2016 v 18:54 | Reagovat

Vitaj medzi fanúšikmi HP série. :-) Nečakaala som, že to niekedy poviem ale teším sa na tvoje ff.

Nuž je úsmevné aká to bola pravda keď profesorka McGonagallová na začiatku prvej časti, keď Harryho priniesli k Dursleyovcom povedala, že meno tohto chlapca bude poznať každé dieťa na svete. Tak ukázalo sa, že nie len v kúzelnom svete. :-D

2 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 16. září 2016 v 6:51 | Reagovat

[1]: To jistě :-D třeba jsme ovšem kouzelníci, jen nám nepřišel dopis ke studiu v Bradavicích. Já na něj stále čekám :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama