Knížky v ringu: Chlapec, který přežil počtvrté a popáté

5. srpna 2016 v 20:36 | kikabu |  Knížky v ringu
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Zdravím,
jak jste si mohli všimnout, na letošní prázdniny jsem si naplánovala hlavně čtení (tedy kromě prvních dvou týdnů). A dala jsem se do pořádného oříšku - začala jsem číst (poprvé) Harryho Pottera. Miluju všechny filmy, které jsem samozřejmě už viděla, ale na to, abych si mohla říkat pravá fanynka Harryho Pottera, jsem si musela přečíst všechny knížky. Samozřejmě. Také mě k tomu tak trochu dokopala kamarádka, která celou sérii přečetla asi měsíc před tím, než já jsem začala, a protože nikdo jiný z naší třídy není z Harryho tak odvázaný, neměla si s kým povídat. Nemohla jsem přeci dopustit, aby mi všechno prozradila. Protože, věřte nebo ne, z knížek jsem pochytila spousty dalších informací. A hlavně - vše je mi jasnější.Autor: J. K. Rowling
Rok vydání: 2003
Počet stran: 571
Moje hodnocení: 10/10
Vlastnictví: moje

Čtvrtý díl je mým nejoblíbenějším. Jsou zde draci, jezerní národ, sfinga a spousta dalších věcí. A teď k příběhu. Ten začíná finálem famfrpálového mistrovství světa. Kde Harry, Hermiona a Weasleyovi nemůžou chybět. Po zápase se ovšem na obloze obeví znamení zla - znamení lorda Voldemorta a jeho přívrženců - Smrtijedů. Ministerstvo kouzel je v šoku a snaží se najít toho, kdo ono znamení na obloze vykouzlil. Bradavice a dvě další čarodějnické školy - Krásnohůlky a Kruval se účastní Turnaje tří kouzelnických škol. Z každé školy má být vybrán jeden student starší sedmnácti let, ovšem k nim přibyde i Harry, který se ovšem ani přihlásit nemohl, protože mu je teprve čtrnáct. Nakonec však sudí rozhodnou, že se turnaje zúčastní. Prvním úkolem je obelstít draka a sebrat mu zlaté vejce. To všichni zvládnou bez problémů. Dalším úkolem je zachránit své nejbližší z hlubin jezera. Tam má ovšem účastnice Krásnohůlek problémy a její sestru zachrání Harry - i přesto, že tak skončí v této disciplíně poslední. Posledním úkolem je projít bludištěm a najít pohár vítěze. K tomu se nakonec dostane Harry spolu s Cedrikem (další zástupce Bradavic) a společně se ho dotknou. Pohár je ovšem začarovaný a proto je přenese na jakýsi hřbitov, kde musí Harry přihlížet znovuzrození lorda Voldemorta. Cedrik je Pánem zla ihned zabit. S Harrym si chce dát Voldemort souboj a Harry mu vzdoroje velmi dobře, což Pána zla překvapí. Harrymu pomůžou i duchové jeho rodičů, Cedrika a dalších lidí, které Voldemort zabil, a Harry se může pomocí poháru - přenášedla dostat zpátky do Bradavic. Cedrikovo tělo vezme na jeho přání s sebou. Ministr kouzel jen němě zírá na mrtvého studenta a tomu, že se Pán zla vrátil, něchce za nic na světě věřit.
U tohoto dílu jsem si nemohla na nic stěžovat. Samozřejme je knížka lepší než film. Trochu mě překvapil SPOŽÚS, o kterém ve filmu nepadlo ani slovo, ale i tak jsem s filmem spokojená. Ještě chci podotknout, že při čtení Ohnivého poháru jsem měla dost velkou pauzu v podobě tábora (tam se vážně číst nedalo), a proto jsem měla tento příběh trochu rozveklejší.


Autor: J. K. Rowling
Rok vydání: 2004
Počet stran: 796
Moje hodnocení: 9/10
Vlastnictví: moje

Školní rok pro Harryho nezačíná právě nejlépe. Do Kvikálkova, kde bydlí u své tety a stýce se přitoulají dva mozkomorové - zrůdy, které z vás chtějí vysát všechnu naději a radost. Protože Harryho napadnou, brání se kouzlem. Jenomže nezletilí kouzelníci ještě mimo území školy kouzlit nesmí, proto je předvolán k disciplinárnímu jednání, které bude rozhodovat o tom, zda se může do Bradavic vrátit nebo je vyloučen. Harry nokonec spor vyhraje a vrací se se svými kamarády do Bradavic. Ovšem nová učitelka - Dolores Umbridgeová - je hotové peklo. Je přísná na všechny, kteří mají co dočinění s Brumbálem, a obranu proti černé magii vyučuje jen teoreticky. Mimochodem, je z ministerstva kouzel a ministerstvo stále ještě nevěří tomu, že se lord Voldemort vrátil a nazývá Harryho cvokem.
Protože spousta studentů, kteří Harrymu věří, se chce obranu proti černé magii učit i s používáním hůlek, založí Harry a Hermiona Brumbálovu armádu, kterou ovšem vede Harry. Je to něco jako obdoba Fénixova řádu, kam patří Weasleyovi, Sirius, Lupin, Moody, Tonksová a další a kteří bojují proti Smrtijedům, pro nezletilé. Ovšem Umbridgeová na to přijde a chce všechny vyslýchat dokonce i kletbou Cruciatus, které je nezákonná. Bláhově si totiž myslí, že je cvičí Brumbál proti ministerstvu a že má nějakou zbraň. Hermiona nakonec použije lest, když jí napovídá, že ona "zbraň" je v Zapovězeném lese. Vydají se tedy tam a potkají kentaury. Umbridgeová k nim je velice nezdvořilá a oni ji zajmou.
Mezitím se stane ještě tolik věcí, které nejsou zrovna důležité. Ovšem na konci se Harry, Hermiona, Ron, Neville, Lenka a Ginny dostanou na ministerstvo kouzel na odbor záhad. Harry měl totiž vidění, že tam Voldemort drží jeho kmotra Siriuse. Jenže to byla lest. Voldemort chtěl získat věštbu o něm a Harrym, kterou mu mohl pouze Harry přinést. Na odboru záhad se strhne kouzelnická bitva mezi Smrtijedy a šesti nezletilými hrdiny, kterým přijde na pomoc část Fénixova řádu. Věštba se ovšem rozbije a její obsah neslyší nikdo. A ještě k tomu je Sirius zabit, což bere Harry velmi težce. Brumbál, který jediný ví, co věštba obsahovala, však ještě na konec Harrymu prozradí, co v ní bylo předpovězeno. Říká se v ní, že Voldemorta může zabít jen Harry a že jeden z nich nemůže žít, když druhý zůstává živ. Po incidentu na ministerstvu kouzel, už všichni věří, že se Pán zla vrátil.
Tento díl mám moc ráda, jen mě v něm velice rozčiluje Umbridgeová. A v knize to bylo ještě o dost silnější rozčilení. Dělala všem jen naschvály a ty její tresty byly také trestuhodné. Omlouvám se paní herečce, která ji hrála, ale její postavu nebudu mít ráda nikdy. Také mě ohromilo chování kentaurů, které je ve filmu dost umírněné, kdežto v knize právě naopak. Jinak nemám co dodat. Konečně to začíná být vážnější a už přituhuje.

Nyní už jsem začala číst šestý díl, který předpokládám do konce příštího týdne dočtu (protože mě tato série naprosto pohltila) a pak se hned vrhnu na sedmý díl. Po dočtení toho, napíšu recenzi i na ty dva poslední a budu se těšit až vyjde Harry Potter a prokleté dítě, jež je někdy nazýváno jako osmý díl - k tomu se ovšem já moc nepřikláním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eLLen May eLLen May | E-mail | Web | 9. srpna 2016 v 12:09 | Reagovat

Dala jsem si podobnou výzvu, ale já jsem aktuálně teprve u čtvrtého dílu :-D

2 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 9. srpna 2016 v 18:15 | Reagovat

[1]: To je super :-) přeji hodně štěstí při čtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama