Skautský tábor v duchu venkovském

30. července 2016 v 19:18 | kikabu |  Já (ne)výřečná

Rok se s rokem sešel a já odjela už podeváté na skautský tábor. Skaut je moje druhá rodina a cítím se mezi nimi moc dobře. Navštěvuji ho celkem osm let a začalo to právě tím prvním táborem, na který jsem jela s mými kamarádkami ze školy. Tak moc se mi to zalíbilo, že jsem se k "těm s šátkem" přidala. A teď vím, že jsem udělala moc dobře. Ty lidi mám moc ráda a na tenhle tábor jsem se těšila jako nikdy. A doopravdy to snad byl ten nejlepší tábor, jaký jsem zažila. Super lidi, super program, super prostředí a všechno ostatní.

Já jakožto vedoucí, s právě složenými zkouškami (čekatelkami), jsem samozřejmě věděla o celém programu, dokonce jsem část z toho připravovala a podílela se na něm. Teď mám na mysli program pro celý tábor, tedy celotáborovou hru. Letošní téma se jmenovalo Rok na vsi. A musím říct, bylo to vážně parádní. Chodili jsme v kostýmech, jako vesničané, pracovali jsme tak, měli jsme radnici, hostinec, rycháře, ranhojiče, ponocného a obecní radu, slavili jsme všechny svátky jako Velikonoce, Vánoce, masopust, dožínky, měli jsme veselku, pekli jsme chléb a podobně.
Celý rok a všechny svátky a události byly opředeny různými hrami. Začínalo se jakýmsi bojem mezi starým a novým rokem. Další den následoval masopust. Tento den si děti, rozdělené do čtyř gruntů, připravovali scénky s masopustními maskami, dále byl připraven pětiboj a hrál se fotbal s kelímky na očích. Do něj se zapojili i vedoucí a musím vám říct, že jsem byla dost často úplně dezorientovaná. Byla to ale legrace a o to přeci jde.
Dále pak byly Velikonoce a proto se barvila vajíčka a pletly pomlázky. Následoval apríl a tudíž obrácený den. Začínali jsme večerkou, pokračovali přípravou na večerku a tak dál a ke všemu jsme si, jako vedoucí, prohodili role s několika dětmi. My jsme se zařadili do řad dětí a děti zaujali místa vedoucích a to včetně zdravotníka.
V průběhu tábora se konala i veselka, dožínky, žně, bylo období sucha, fiktivní dobytek napadla nemoc, přišel Mikuláš i Vánoce, kdy jsme dělali různé zvyky, které se na Vánoce obvykle dělají. A na úplném konci jsme se opět loučili s předešlým rokem a vítali ten nový.
Letošní hra byla opravdu nevídaná a velice dobře zpracovaná. Moc se mi líbil nápad, že bychom měli strávit čtrnáct dní v době před zhruba sto lety. A to, že jsme si jako vedoucí rozebrali části programu a nedělal ho vlastně jenom vůdce tábora, pomohlo k tomu, že jednotlivé hry byly lépe připravené a promyšlené.
Jednotlivé družiny, do kterých byly děti rozdělené, měly čas od času také vlastní program. Letos jsme jako vedoucí dívek měly na starosti mnoho děvčat a to od mladších po ty starší. Tímto chci poděkovat všem, kdo se na vedení našich družin podíleli. Občas nebylo snadné spočítat všechny ty holky, dávat na ně pozor a být za ně zčásti zodpovědný. Nic vážnějšího se však nestalo, takže myslím, že jsme - vedoucí dívek - nezklamali.
Také chci připomenout nebo vás spíše seznámit s našimi sliby. Jistě víte, že skauti (potažmo i mladší vlčata nebo světlušky) skládají slib. U nás se tak dělo jeden večer. Nejprve skládali slib tři světlušky (protože žádná vlčata jsme letos nepřipravovali) a poté jsme se vydali připravit slib pro skauty a skautky. Jako vždy to byl nezapomenutelný zážitek. Stezkou osvícenou loučemi a doprovázenou skautským zákonem prošli všichni a u slibů byli také všichni úspěšní.
Letošní tábor měl opravdu pozitivní ohlas, proto si myslím, že se skutečně vydařil a že na něj jen tak nezapomeneme.

Ještě se pochlubím pár fotkami. Jedním z fotografů byla Anička Ročňová (s. Meluzína) a druhým já (s. Krtek). Musím přiznat, že nevím, která fotka je čí, proto uvádím nás obě.


Dobové oblečení a vůbec první shromáždění všech obyvatel naší vesnice.


Vynášení Morany za doprovodu tradičních říkanek.


Soutěž o nejlepší pomlázku a nejkrásnější vajíčko na Velikonoce.


Jeden z upečených chlebů.


Tradiční táborákový oheň.


A nakonec celá naše dívčí parta (kromě tedy dvou účastnic, které tábor opustily o něco dříve).

Mám vás moc ráda!

Zdroj úvodního obrázku: http://zelivak.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama