Knížky v ringu: Chlapec, který přežil poprvé, podruhé a potřetí

22. července 2016 v 19:26 | kikabu |  Knížky v ringu

Zdravím,
omlouvám se za moji neaktivní aktivitu. Za červen a červenec jsem zatím vydala pouze jeden článek a to ze dvou důvodů: ke konci roku jsem neměla vůbec žádný čas. Dohánění restů a známek vydalo za mnohé. Druhým důvodem je to, že jsem hned 1. července odjela na tábor a tam strávila následujících čtrnáct dní. Plánuji o oněch dvou týdnech napsat článek, takže se můžete na něco těšit.

Na úvod chci říct, že Harryho Pottera jsem si díky filmům vážně zamilovala. Jenže o sobě nemůžu říkat, že jsem fanynka Harryho Pottera, když jsem nečetla knihy. Asi před pěti, šesti lety jsem se o to pokoušela poprvé, ale nějak jsem se do prvního dílu nedokázala včíst. Ale teď, když jsem se k sérii konečně dokopala, tak se mi tak moc líbí a jsem z ní tak unešená, že to ani není možné. Teď už ale k prvnímu šutru.


Autor: J. K. Rowling
Rok vydání: 2002
Počet stran: 285
Moje hodnocení: 8/10
Vlastnictví: moje

Každý příběh o chlapci, který přežil, rozhodně zná. Jen pro jistotu: Harry Potter je chlapec, který jako jediný přežil kletbu Avada Kedavra, která zabijí. Tuto kletbu proti němu použil zlý černokněžník Lord Voldemort. Bohužel při jejich setkání byli zabiti Harryho rodiče. Proto se ho, ač nechtěli, ujali teta a strýc, kteří kouzelníky nebyli. Až ve svých jedenácti letech se dozví, že je kouzelník a že nastupuje do školy čar a kouzel v Bradavicích. Tam se seznámí se svými budoucími nejlepšími kamarády Hermionou Grangerovou a Ronem Waesleyem. Pár lidí si ovšem i znepřátelí. Spousta událostí a maličkostí ho dovede k Voldemortovi, který čerpá energii z jednoho z učitelů a který chce Harryho konečně zabít. Do děje se připlete i Kámen mudrců, který vše mění ve zlato. Profesor Quirell ho má od Voldemorta slíbený za mrtvého Harryho. Naštěstí se Harry s pomocí kamarádů dokáže nepřátelům postavit a přežít. Jenže Voldemort unikne a ztratí se.
Harry, který kouzelnický svět vůbec neznal, je naprosto uchvácen všemi věcmi, které kouzelníkům připadají úplně běžné. Také si zamiluje kouzelnický sport - famfrpál - ve kterém je tak dobrý, že se stane nemladším chytačem za posledních sto let.
První díl byl vždy úvodní a možná proto nebyl nikdy můj neojblíbenější. Ve filmu to není tak znát, ale v knize je vše dopodrobna vysvětlováno, což mě trochu vadí. Jinak, do knihy jsem se začetla a to ihned. Je tedy pravda, že mě moc nebaví ani části, kde jsou Dursleyovi (které ze srdce nenávidím), ale do příběhu tyto části patří a bez nich by to nebylo ono.


Autor: J. K. Rowling
Rok vydání: 2002
Počet stran: 287
Moje hodnocení: 8/10
Vlastnictví: moje

Harry Potter nastoupí do druhého ročníku a opět se začnou dít podivné věci. Je otevřena Tajemná komnata a to pravděpodobným Zmijozelovým dědicem. Harry jednou promluví hadím jazykem a proto si všichni myslí, že je to on. V souvislosti s těmito událostmi jsou napadáni studenti Bradavic - všichni zkamení. Harry s Ronem, později však bez Hermiony (ta také zkamení), se snaží přijít na to, kdo studenty napadá. Nakonec s Hermioninou pomocí a prozíravostí zjistí, že oním útočníkem je bazilišek - stvůra z Tajemné komnaty. Ta se sem dostává potrubím. Jeho pohled zabíjí, ale všichni, co byli napadeni ho viděli skrz něco (zrcátko, fotoaparát, kaluž vody), co jim zachránilo život (jen zkameněli).
Když se ztratí Ronova o rok mladší sestra Ginny, Harry a Ron začnou pátrat po vchodu do Tajemné komnaty. Zmijozelův dědic jim totiž napsal na zdi školy vzkaz, že ji právě tam unesl. Přizvou si k sobě i sobeckého učitele Lockaharta, který jim však vůbec nepomůže. Do Tajemné komnaty se dostane jen Harry sám a tam se znovu postaví lordu Voldemortovi. Tedy spíše jeho mladému já z dob, kdy ještě chodil sám do Bradavic a říkal si svým pravým jménem - Tom Rojvol Raddle. Utká se i s bazliškem, kterého zabije mečem Godrika Nebelvíra. Nakonec Ginny zachrání a spolu s Ronem a profesorem Lockartem se vrátí zpět. Pomůže jim bájný pták fénix.
Tento díl celé série jsem nikdy neměla moc ráda, ale zase nikdy nebyl mým nejméně oblíbeným. Vůbec nevím, proč jsem si tyto pocity vůči tomuto dílu vytvořila, ale už je to tak a nejde to změnit. Musím zde ale zmínit jednu maličkost, která se mi více líbila ve filmu než ve knize. Je to vážně drobnost, ale podle mě je lépe vyřešená ve filmu. Mám na mysli úplný konec, kdy Harry vrací Raddlův deník Luciu Malfoyovi a dává mu ho ve své ponožce, kterou pak Malfoy dá svému domácímu skřítkovi Dobbymu a ten, protože dostal kus, oblečení je volný. Tak to bylo v knize. Osobně mi přijde lepší, jak to bylo ve filmu, že Harry vrátí deník a v něm je ona ponožka schovaná. Přijde mi to daleko logičtější a pro Dobbyho více překvapivé.


Autor: J. K. Rowling
Rok vydání: 2002
Počet stran: 384
Moje hodnocení: 7/10
Vlastnictví: moje

Harry Potter se vrací už potřetí do Bradavic. Jenže všude okolo koluí zvěsti o tom, že z obávané kouzelnické věznice Azkabanu uprchl velice nebezpečný zločinec Sirius Black a že teď hledá Harryho, aby ho mohl zabít jako jeho rodiče. Proto začnou školu střežit mozkomorové - stvůry, které z člověka dokážou vysát i poslední kousek radosti. Do školy nastoupí nový učitel obrany proti černé magii - profesor Remus Lupin, se kterým se Harry hned spřátelí. V příběhu jsou samozřejmě zastoupeny části z famfrpálu a výuky v Bradavicích. Harrymu se také dostane do ruky Pobertův plánek, díky kterému se dostává do Prasinek - kouzelnické vesnice, kam však bez svolení nesměl. Na plánku jsou také vyznačeni všichni, kteří se na školních pozemcích pohybují. Tak připadne Harry na Petera Pettigrewa, který by měl být mrtvý.
Na konci knihy se Harry, Ron a Hermiona ocitnou v Chroptící chýši - skoro rozpadlém domě. Setkají se zde s profesorem Lupinem, Blackem a Pettigrewem - ten se promění z krysy, o kterou se staral Ron. Black a Lupin, chtějí Petera zabít, protože to byl on, kdo zradil Harryho rodiče a Voldemort je mohl zabít. Do děje v chýši zasáhne i profesor Severus Snape. Peter nakonec uprchne a Lupin, který zapomněl užít svůj klidnící lekvar se promění ve vlkodlaka. Všichni prchají, aby se zachránili. Harry a Sirius, který Harrymu vysvětlí, že by odsouzen neprávem a je jeho kmotrem, se dostanou k jezeru, kolem kterého poletují mozkomorové. Ti Blacka opět zajmou. Hermiona má však obraceč času, kterým se vrátí do minulosti a změní tak pár věcí: zachrání hypogrifa Klofana před popravou a na něm umožní Siriusovi uprchnout.
Třetí díl jsem nikdy neměla ráda. O tom můžu říct, že je mým nejméně oblíbeným. Nemám k tomu snad žádný důvod, ale nějak jsem si prostě třetí díly obecně neoblíbila. Jak v Narnii, Inkoustovém světě tak i v Lodi mezi hvězdami. Nevím, proč, asi už jsem si tyto pocity vsugerovala. Kniha mě tedy ale bavila o poznání více než film.

Nebudu zde posuzovat celou sérii, protože přece jen ještě pár dílů chybí. Teď dočítám díl čtvrtý, tak se můžete těšit na další recenzi, která tedy bude až dílu pátém. Pro dnešek by to stačilo a snad na počtenou u Harryho Pottera příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 3. srpna 2016 v 15:18 | Reagovat

No, to je ten problém, já se za něj považuji taky, a ještě jsem žádnou  nedočetla a mám doma pět knížek. Ale budu to muset určitě napravit.
Ale je pravda, že v knížkách toho je více než ve filmech

2 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 18:38 | Reagovat

[1]: Díky knížkám jsem se dozvěděla o velkou spoustu více věcí, než jsem věděla předtím. Rozhodně ti doporučuji knížky si přečíst. Ale já z vlastní zkušenosti musím říct, že mi přijde, že devítileté děti (kterým je tato kniha připsána) nemohou vše pochopit. Jsem ráda za to, že jsem začala tuto sérii číst až ve svých sedmnácti letech. Nemusím mít a nemám žádné nesrovnalosti. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama