Závislost na počítači a Facebook

28. května 2016 v 21:46 | kikabu |  Já (ne)výřečná

Dnes bych se ráda rozepsala o trochu vážnějším tématu. A tím je závislot na počítači a celkově na sociálních sítích. Přijde mi totiž, že dnešní mládež dost často žije životem na internetu, než v opravdovém světě. Vím, že je to dost omílané téma a tak, ale chtěla jsem se na to téma podívat z mého úhlu pohledu, protože i u sebe občas trochu tu závislost pozoruji.

Neřekla bych tedy, že v mém případě jde o závislost, jen o dost velké ztrácení času vysedáváním u počátače. Prostě přijdu ze školy a co první udělám je, že sednu k mému červenému notebooku. A dokážu u něj sedět dost dlouho. Což vůbec není dobře. Kvůli tomu trávím i méně času čtením, psaním a hraním na klavír. Hodně se kvůli tomu na sebe zlobím. Ale aspoň jsem si to přizanala.
A tak jsem si vymyslela "den bez notebooku". Je to den, kdy vůbec neotevřu notebook. Každý ten den jsem velice výkonná a stihnu věci, které třeba už dlouho odkládám. Zatím jsem zařadila jeden den do měsíce. Což není vůbec mnoho, proto budu počet navyšovat. Začínat musíme ale postupně. Myslím, že je to dobrý nápad, jak se toho ztrácení času zbavit.
Další věcí, kterou bych se chtěla zabývat, je sociální síť Facebook. I když je mi sedmnáct, Facebook mám teprve rok. A sama bych si ho ani nezaložila. Můj profil vznikl z iniciativy mých kamarádů (tímto zdravím K. a D.). To "teprve" píšu proto, že v dnešní době už má profil každé desetilé dítě, což nechápu. Podle mě to dost zkracuje dětství.
Je sice pravda, že jsem Facebook nechtěla, ale nakonec ho přece jen plně využívám. A i na něm jsem víc, než bych chtěla. Tento problém se mi daří eliminovat tím, že ho nemám na mobilu, a to ani Messenger a na Facebook chodím jen na počítači. Což je, řekla bych, docela dobré vypořádávání se se ztrácením času.
Ale stejně moc ten celý koncept "přátel" nechápu. Protože už teď mám v přátelích tolik lidí, se kterými si nepíšu a ani psát nikdy nebudu. Vím, že třeba s lidmi ze třídy je dobré mít alespoň nějaký kontakt (třeba až se bude dávat dohromady sraz po dvaceti letech), ale i tak tam mám spostu lidí, se kterými se jen vídám na chodbách školy a ani se s nimi nezdravím. Moc nechápu, proč bych je měla mít v přátelích, ale nechci být ta "co odmítla žádost o přátelství". A kdoví, třeba se nějaké ty kontakty budou hodit.

Tímto bych článek ukončila. Snad si z toho také něco vezmete, protože vyjít ven a vidět spolu dva lidi sedět na lavičce a koukat do mobilu, není moc uspokojující pohled (tedy uspokojující ve smyslu, že oni jsou další generací).

Zdroj obrázku: https://cz.pinterest.com/pin/469359592389164248/


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lennyspis lennyspis | Web | 30. května 2016 v 22:33 | Reagovat

Super napad s tim dnem bez notebooku :) Taky to asi zkusim :)

2 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 31. května 2016 v 6:53 | Reagovat

[1]: Za ten den se dá stihnout vážně hodně věcí :-)

3 Bublushka Bublushka | Web | 6. července 2016 v 13:55 | Reagovat

Pravda, a počítači a netu trávíme někdy až moc času...jeden den si od něj dát pokoj je celkem dobrej nápad...já nato nemám vyhrazené dny, ale díky tomu že nemám v mobilu data a když není někde wifina tak se na net přes něj nedostanu a na net se tak můžu podívat často jen doma, tak někdy, když mám práci či zařizování ve městě tak se na comp dobu nedostanu... a ani mi to nechybí... škoda jen že občas mi unikne pár informací, od lidí, kteří zas předpokládají, že na facu trávíme čas ve dne v noci... zrádné je to hlavně když mám volno, to tam pak skejsnu několik hodin ani nevím jak. No a jinak já si ten problém "přátel" vyřešila po svém, mám prostě v přátelích jen lidi kteří mě zajímají a sem tam je i promažu a dám pryč lidi, kteří jsou mi vlastně fuk... proč sdílet něco s někým kdo mě nezajímá
i tak bych tam měla asi trávit méně času, ale ono když je nuda :D

4 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 11. července 2016 v 8:41 | Reagovat

Ten den bez notebooku je super nápad, rozhodně si takový den taky udělám, aspoň jednou v měsíci doma :-).
Jinak na facebooku jsem hlavně proto, že to mám za přítelem celkem dálku a tím že se vidíme méně než je obvyklé, kompenzujeme si to právě psaním tam :-). Proto mě zas tolik netrápí, že na něm jsem, protože dokud jsem neměla jeho, byla jsem tam tak jednou do týdne :-D.

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 12. července 2016 v 13:19 | Reagovat

Taky mám červený notebook, můžeme si podat ruce :D
Den bez notebooku je super výzva. Já s tím ani problém nemám, když vím, že to bych nestíhala nebo že budu pryč, klidně nepoužiju této techniky i celý měsíc (ani mobil ne- pokud mě někdo neshání), ale je fakt, že jsou prázdniny a já sedím u počítače- i když mimoto stíhám další hromadu věcí.
S Facebookem jsem si založila výzvu "Facebook jen v pátek" anebo obměnu "Facebook jednou za tři dny", protože jsem tam od šestnácti (mám fb od patnácti) trávila hromady času, ale teď už mi to nic nedává :-D . Ale tyto výzvy někdy nejsem schopna dodržet, to je fakt.

Ty přátele si tam ponechej, ale když ti někdo posílá žádost a ty ho neznáš nebo ho nechceš mít, tak tu žádost prostě ignoruj- tím myslím, že to necháš jenom být a budeš dělat, že na ten FB vůbec nechodíš. Je to tak lepší.

6 Péťa Péťa | Web | 12. července 2016 v 22:56 | Reagovat

Já třeba prostřednictvím počítače pracuji, dnes a denně využívám net na práci a proto si vždy odpočinu, když je po všem a já můžu jít ven se psem. Potom si čtu, vařím a uklízím, učím se nebo tak něco. Znovu notebook otevřu až po x hodinách, prostě potřebuji oddělit práci a volný čas.
Jinak facebook mám taky kvůli práci, píšu články o různých modelkách a sledovat je znamená mít informace z první ruky. Jsem ale "ta, co odmítá žádosti", protože proč si přidávat lidi, co vlastně skoro neznám? Jednou za čas udělám čistku i mezi stávajícími friends. Takže facebook používám jen kvůli práci a škole. Jinak minimálně. Mám ale ráda instagram. Jsem fotografka a obrázky mě prostě baví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama