Knížky v ringu: Hvězdy, Slunce a Země

5. května 2016 v 17:35 | kikabu |  Knížky v ringu

Ahojte,
jak už to bývá, tak jen čtu a články o knížkách nepřidávám. S touto trojkou jsem vážně otálela, protože už je to celkem dlouho, co jsem ji přečetla. Nicméně lepší je později než vůbec. Nebudeme se dále zdržovat nicneříkajícími větami a podíváme se na první knížku (a pak na ty další dvě)...Autor: Beth Revis
Rok vydání: 2011
Počet stran: 358
Moje hodnocení: 10/10
Vlastnictví: moje

Děj se odehrává na vesmírné lodi Universum, které vyrazilo se zhruba dvěma tisíci pěti sty lidmi ze Země obydlet nově nalezenou Zemi Centauri. Sto z nich je zmražených, aby nezapomněli všechny své vědomosti a byli na nové planetě užiteční. Většinou to jsou doktoři, biologové a vojáci. Je mezi nimi ale i Amy, jejíž otec je voják a matka genetická inženýrka. Amy však někdo probudí o padesát let dříve. Ona sama si začíná zvykat na život mezi kovovými stěnami. Universum funguje naprosto jinak, než jak fungovalo lidtsvo na zemi. Všichni si jsou zde podobní jako vejce vejci a Amy tu velmi vyčnívá. Syn, který se má na Universu po Otci ujmout vlády, ji jako jeden z mála neodsuzuje. Příběh se zamotává stále více, protože na kryopalubě (paluba s kryokomorami, kde jsou zamaražení lidé) začne řádit vrah - vypíná chlazení a nechává lidi při vědomí utápět se v chladicí kapalině. Do hry ještě vstuopí droga - Phydus - kvůli které je většina lodě naprosto netečná a bez citů. Otec ji využívá, ale Syn se jí chce zbavit. Proto zničí čerpadlo, které drogu dostávalo do vody. Kronikář, ze kterého se vyklubal Otec, jenž měl být údajně mrtvý, je zmrazen a Otec je zabit předávkováním Phydusu. Amy je na rozpacích, zda má své rodiče probudit nebo je nechat stále zmrazené.
Než jsem si knihu koupila, dlouho jsem kolem ní v knihkupectví jen chodila a bála se koupě. Nebyl jsem si jistá, zda by mě něco takového mohlo bavit. Po shlédnutí jedné videorecenze na celou tuto trilogii jsem se ale rozhoupala a konečně si první díl koupila. A musím říct, že naprosto předčil moje očekávání. Nikdy jsem nic "vesmírného" nečetla, ale tato kniha ve mě vzbudila obdiv k celému tomu nekonečnu, ke hvězdám, jiným planetám a vesmíru. Autorka vymyslela všechno do nejmenšího detailu, jen mě na konci tohoto a na začátku druhého dílu trochu mátlo, co je pravda a co lež. Protože nejdřív se řeklo něco, to se následně vyvrátilo a přišlo se s dalším tvrzením, které se později ovšem zjevilo také jako lež a toho tam bylo více. Ale jinak skvělá kniha.


Autor: Beth Revis
Rok vydání: 2012
Počet stran: 354
Moje hodnocení: 10/10
Vlastnictví: moje

Příběh na Universu pokračuje. Amy a Syn se snaží vyřešit Kronikářovy indicie, které je mají dovést k tomu, co se na Universu doopravdy stalo a jak to vyřešit. Je zde totiž záhadná Epidemie a další a další zajímovasti. K tomu všemu seSyn stane vůdcem celé lodi a zavede nový režim - bez Phydusu. Také všem prozradí, co s nimi všemi droga dělala a že jejich spolucestujícími jsou zmražení lidé. Jenže lidé, kteří jsou najednou schopni vnímat, se začnou bouřit a vypuknou nepokoje. Díky Kronikářovým indiciím se Syn dostane ke skafandru a s ním i ven z lodi. A tam zjistí, co se to vlastně stalo - jejich loď už dávno doplula. Syn se tedy rozhodne, že přistane. Po výbuchu ve Velíně se však musí Universum rozdělit a na novou planetu může odcestovat pouze část lodi. S lodí se rozdělí i její obyvatelé. Část jich chce na lodi zůstat. Syn jim v tom nebrání, protože sám má pochybnosti - podle Kornikáře by měly být na Zemi Centauri jakési příšery. Nakonec tedy malý modul Universa přistane. Amy se těší, že bude konečně moci rozmrazit své rodiče a znovu se s nimi setkat.
Druhý díl jsem měla přečtený nejrychleji ze všech tří knížek. Rozhodně mě bavil a naprosto uchvátil. Osudy všech lidí mě najednou začaly velmi zajímat - lidí, co přistali, lidí, co na Universu zůstali i lidí v kryokomorách. Trochu mě mrzelo, že se obyvatelé lodi rozdělili, ale, jak jsem se dozvěděla později, bez toho by to nešlo. V tomto díle se mi ještě moc líbí jeden list (dvě stránky), které nejsou bílé, ale tmavé. Jedna z nich je úplně černá s nápisem "ticho" a na té druhé jsou vyobrazeny záblesky světla s textem "a hvězdy". Do těchto tří slov jsem se ihned zamilovala. Jsou z části, kdy se Syn dostal ven z Universa.


Autor: Beth Revis
Rok vydání: 2013
Počet stran: 379
Moje hodnocení: 9/10
Vlastnictví: moje

Třetí díl se víceméně odehrává na Zemi Centauri, kam únikový modul Universa přistál. Lidé z kryokomor jsou probuzeni a spolu s lidmi z lodi se začínají na nové planetě zabydlovat. Překvapí je zjištění, že zde stojí obydlí jako pro lidi stvořená. Kronikář měl ovšem pravdu - na Zemi Centauri opravdu žijí příšery - pterodaktylové. Ti novým obyvatelům znepříjemňují život a dokonce je i zabíjejí. Ale řádí tu ještě něco daleko horšího. Amy a Syn přijdou na to, že nejsou prvními lidmi, co tuto planetu navštívili. Cesta Universa měla trvat 300 let, ale za tu dobu se sem už lidé dostali. A taky tuto planetu obydleli. Jenže teď tu po nich nezbylo nic než jejich skromné domky. Na konci knihy se Syn vydá zachránit Universum a také se mu to povede. Objeví se i další obyvatelé Země Centauri, kteří se chtějí vymanit z moci planety Země a jejich lidí. Vše to souvisí s Phydusem, jakousi biologickou zbraní a nalezišti solárního skla, které je velmi vzácné.
I přesto, že se na nové planetě vyskytují pterodaktylové, dost mi připomínala planetu naši a možná proto mě předchozí díly bavily o něco více. Také tam byla zamotána ziskuchtivá společnost ze Země a takové věci já nerada. I když je zase pravda, že konec mě opravdu překvapil. Hlavně to, že se Syn vydal zpátky pro obyvatele Universa a že se vrátil skoro neporušen. Kdo četl, ví o čem mluvím.


Autor: Beth Revis
Rok vydání: 2013
Počet stran: 46
Moje hodnocení: 9/10
Vlastnictví: moje

Ještě jeden bonus. Toto je e-novela, která přibližuje osud jedné dívky z Universa ještě předtím, než se Amy probudí. Tato postava se objevuje i v samotné trilogii jako dívka, která krmí králíky. Jde o Seléné. Ještě než začala pracovat s králíky, byla výbornou zpěvačkou. Jen takovýto umělci nebyli na Phydusu a proto měli čisté myšlení. Jednou jim Kronikář v zájmu jejich vlastního rozvoje zadal úkol vybrat si někoho z řecké mytologie a udělat nějaké dílo, které by se dalo považovat za jejich největší dílo. Někteří modelovali, kreslili a Seléné skládala písně. Pracovala spolu s Luthorem, který do ní byl zamilován a byl sochařem. Vytvořil sochu Seléné, ale když ji přistihl, jak se baví s Bartiem, utrhl soše hlavu. Byl velice žárlivý a začal Seléné vyhrožovat, že ji zabije. Proto odešla z Nemocnice, kde do té doby byla, začala požívat Phydus a stala se nejlepším přítelem králíků. O několik let později, když nastane Období, se Luthorovy staré výhružky mění v realitu.

Celá série se mi vážně líbila a myslím, že si ji jednou přečtu znovu. Protože už teď jsem měla občas problém uvědomit si, co se v knize vlastně dělo. Musím samozřejmě vyzdvihnout i obaly knih, které jsou naprosto dokonalé. Miluji takovéto motivy hvězdných kupení a oblaků. Přidávám také jednu fotku z mého Instagramu, kterou jsem ohledně těchto knih pořídila:


Nejsem si jistá, zda lze tyto knihy porovnávat, protože všechny jsou špičkové. Těžko bych se o pořadí rozhodovala, proto to nechám jen "v číslech". A také nevím, zda jsem řekla vše, co byste se chtěli o této sérii dozvědět, proto přidávám onu "osudnou" videorecenzi od mé oblíbené booktuberky Markéty z kanálu Svět podle Marillee:


Pro tento článek by to bylo tedy vše. Myslím, že tím, že jsem se tak rozepsala, je dostatečně jasné, že mě série vážně vážně vážně bavila. Měla všechno, co by měl vesmírný příběh mít a proto si vysloužila čestné místo na poličce nad mojí postelí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | 7. května 2016 v 20:18 | Reagovat

svět podle Marillee je nej booktuberka :-D

2 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 8. května 2016 v 20:18 | Reagovat

[1]: Dřív jsem četla i její blog (a tak jsem k jejímu kanálu vlastně přišla), ale teď si myslím, že pokud ho ještě má, tak na něj moc nepřidává... Mimochodem moc krásně kreslí! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama