Pouze o knihách

3. dubna 2016 v 15:15 | kikabu |  Já (ne)výřečná

Nedávno mě napadlo, že bych mohla odpovědět na několik otázek, co se knih týče a napsat něco jako tag, do kterého mě nikdo na tagnul. Proto jsem si našla otázky a děkuji blogerce Lucii Hlůškové z blogu "5 minut" s knihou, od které jsem si otázky propůjčila. Doufám, že se vám tento článek bude líbit.


1. Máš doma místo na čtení?
Najradši si čtu v posteli. A to jak v sedě tak i v leže. Mám už docela vychytané polohy, ve kterých se mi zrovna čte nejlépe a ve kterých mě od držení knihy nebolí ruce. Jindy čtu v křesle, na sedačce a nebo u stolu. A v létě, když je teplo, beru si knihu na balkón a vydržím tam sedět třeba celé odpoledne, dokud slunce nezapadne.

2. Záložka nebo kousek papírku, který se válí poblíž?
Rozhodně záložka. Momentálně mám jednu vlastnoručně vyrobenou - je na ní citát C. S. Lewise: "You can't get a cup of tea big enough or a book long enough to suit me." Dřív jsem sice knihy nezakládala náhodným papírkem, co se válel nedaleko mě, ale k zakládání knížek jsem používala různé obrázky. Pamatuji si na jeden obrázek Hermiony Grangerové, který jsem používala tak dlouho, že jí přes tvář vedly bílé čáry přehybů.

3. Můžeš prostě jen tak přestat číst, nebo nejprve dočteš kapitolu?
Jsem radši, když dočtu kapitolu, nebo nějaký odstavec, nebo tak, ale jsem smířená s tím, když musím knihu odložit dřív než se k nějakému takovému bodu dostanu.

4. Jíš nebo piješ během čtení?
Moc ráda při čtení piji čaj, ale nutnost to není. Občas při čtení i jím, ale jsem velice opatrná, abych knížku nezamazala.

5. Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi?
Písničky i televize mě docela ruší. Někdy ale, když chci mít vážně klid a nebýt ničím rušená, pustím si buď klasickou hudbu nebo jen hudbu beze slov. Ty skladby mi jen odstraňují šumy a hluky z okolí, já se na ně nemusím soustředit a mohu se zaměstnávat pouze četbou.

6. Čteš vždy pouze jednu knihu nebo několik naráz?
Snažím se číst je jednu, ale když musím přečíst něco do školy, většinou tím musím proložit jinou knihu, kterou čtu pro zábavu. Například teď jsem musela Stoletého staříka proložit Maryšou.

7. Preferuješ čtení doma nebo čteš kdekoliv?
Mohu číst kdekoliv - v autobuse, ve vlaku, ve škole, u doktora v čekárně, v autě - ale doma je doma.

8. Čteš nahlas nebo pouze ve své mysli?
Pouze ve své mysli. Když čtu nahlas, tak jen proto, abych se něco naučila a nebo, když se mi nějaká pasáž vážně líbí a já mám nutkání si ji přečíst i nahlas a poslechnout si, jak zní.

9. Čteš některé pasáže dopředu nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?
Ne, nemám to ráda. Přeskakovala jsem jen při povinné četbě a to u Zabijáka a Bídníků. Tyto dvě knihy jsem také zařadila do rubriky Knihy v ringu a tady je odkaz.

10. Lámeš hřbet nebo se jej snažíš uchovat jako nový?
Nikdy bych záměrně nezlomila hřbet knihy. Pouze u jedné brožované knihy jsem prostě musela, protože jinak bych se k prostředku knihy nedostala.

11. Píšeš do knih?
Sice se mi občas celkem líbí vpisky a poznámky do knih a přijde mi to takové více osobní, ale já sama bych to nejspíš nikdy neudělala. Nikdy bych se neodhodlala k tomu, abych si zničila knihu.

Doufám, že se vám tento článek líbil. Od té samé blogerky si plánuji propůjčit ještě jednu sadu otázek ohledně knih a zanedlouho ji také zodpovědět a zveřejnit.

Zdroj obrázku: https://www.tumblr.com/search/books%20are%20my%20escape%20from%20reality

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 "5 minut" s knihou "5 minut" s knihou | E-mail | Web | 4. dubna 2016 v 10:16 | Reagovat

Moc hezky zodpovězené otázky :-) Budu se těšit na ten další tag, který máš v plánu zpracovat :-)

2 Katrin Abigail Katrin Abigail | Web | 21. dubna 2016 v 18:55 | Reagovat

Některé věci máme společné. A do knihy bych nepsala. Viděla jsem někde i takové popisky, které nebyly zrovna pěkné. =)

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 7. července 2016 v 15:34 | Reagovat

Já si vždycky říkám, že do knih se přece nepíše a že ani já bych to neudělala. A pak narazím na hrubku a začne mě svrbit ruka. :D

4 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 9. července 2016 v 17:21 | Reagovat

[3]: Taky nemám ráda, když jsou v knihách chyby. Jsem pak naštvaná na editory, jejichž prací je chyby opravovat :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama