Knihy, má láska

23. dubna 2016 v 21:16 | kikabu |  Já (ne)výřečná

V článku "Pouze o knihách", který jsem zveřejnila 3. dubna, jsem trochu naťukla to, že chci udělat ještě jeden podobný článek. Tehdy i teď jsem si půjčila nápad od blogerky Lucie Hlůškové z blogu "5 minut" s knihou. Doufám, že se vám bude článek líbit a teď s chutí dále...

1. fáze - První přitažlivost
(Kniha, kterou sis koupila kvůli krásné obálce)


Touto knihou se stoprocentně stává kniha Loď mezi hvězdami. Bohužel jsem se toho příběhu trochu bála, protože jsem nikdy nic takového nečetla a tak jsem si nechtěla koupit knihu kvůli obálce, která by mě však nebavila. Dlouho jsem na ni v knihkupectví koukala, chodila okolo a váhala, ale po jedné recenzi na celou tuto trilogii, kdy mě příběh hned pohltil, jsem už neváhala a knihu si koupila.

2. fáze - První dojem
(Kniha, která tě dostala svou anotací)


Ihned, jak jsem si přečetla anotaci ke knize Dva krůčky po mokrém písku, jsem věděla, že tuto knihu musím mít. Příběh je velice smutný, ale poutavý, nemůžete od knihy odtrhnout zraky. Toto byla asi první kniha, kterou jsem si koupila a nebylo to fantasy nebo něco pro děti.

3. fáze - Sladké řeči
(Kniha, která tě dostala díky stylu, kterým je napsaná)


John Green píše skvělé knihy a jeho styl je, podle mě, nenapodobitelný. A nyní bych chtěla vyzdvihnout knihu, kterou napsal ještě se dvěma dalšími spisovatelkami - Lauren Myracle a Maureen Johnson - a to Sněží, sněží. Jsou to vlastně tři "vánoční romance", jejichž děje mě naprosto uchvátily a já je hltala stránku po stránce. I přesto, že jsem na začátku zmínila, že si myslím, že styl Greena je nenapodobitelný, povídky od Myracle a Johnson mě nebavily o nic méně (tzn. všechny mě bavily úplně stejně). Právě v této knize je krásně vidět, že Green píše o opravdu neobvyklých věcech (kdo četl, pochopí) a obě spisovatelky taktéž.

4. fáze - První rande
(První díl série, který tě přiměl pořídit si zbytek)


Ke koupení celé série mě v tomto případě nepřiměl první díl, ale druhý - Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Hned jak jsem druhý díl (ano, začala jsem druhým dílem) přečetla, musela jsem si pořídit i díl první a postupně tak i celou sérii, do které jsem se vážně zamilovala. To byla taková moje první velká knižní láska. Myslím, že i touto sérií jsem začala mít opravdu ráda čtení.

5. fáze - Pozdní noční hovory
(Knížka, která tě přiměla zůstat vzhůru)


U této fáze jsem musela vážně přemýšlet, protože já s knihami moc neponocuji. Když jsem unavená, dočtu kapitolu a jdu spát. Dalo mi to chvíli přemýšlení, ale tím, že jsem tuto knihu - Věk magie: Čas zkázy - četla o vánočních prázdninách a měla jsem ji přečtenou celkem rychle, jsem usoudila, že jsem asi musela číst i před spaním a třeba i do noci. Je to tedy druhý díl a Bůh ví proč, druhé díly se mi vždy čtou nejsnadněji a nejrychleji.

6. fáze - Vždycky v mé mysli
(Knížka, o které jsi nemohla přestat přemýšlet)


Všechny malé zázraky mi daly mnoho chvil přemýšlení. Vůbec jsem nečekala, že se kniha takto vyvine a že i tak skončí. Byla jsem vážně překvapená a smutná zároveň (kdo četl, pochopí) a stále mi hlavou vrtalo... proč? Po dočtení posledního slova jsem byla dost zmatená a stále přemýšlela o tom, co jsem právě přečetla. Ještě pořád tak trochu nevím, co si mám o této knize myslet. Je vážně zamyšlení hodná, protože poskytuje náhled do sféry, do které se člověk jen tak nedostane.


7. fáze - Fyzické sblížení
(Knížka, která tě zaujala tím, jaká je na omak)


Určitě znáte takové ty knihy, kde je písmo na obálce potaženo lesklou průsvitnou vrstvou a když přes něj přejíždíte prsty, zadrháváte se na ploškách bez této vrstvy. Mojí první knihou, která je takto zpracovaná a která mě tím (tedy nejen tím) naprosto uchvátila, je Dědictví rodu Trnhoffů. I přesto, že je tato kniha určená dětem, já ve svých sedmnácti ji mám moc ráda a beru ji jako odpočinkové čtení i když s notnou dávkou napínavosti a dobrodružství.

8. fáze - Setkání s rodiči
(Knížka, kterou bys doporučila rodině a známým)


V mé rodině (mého tátu vyjímaje) vůbec nikdo nečte to, co já, tedy fantasy a YA, takže je trochu složitější někomu doporučovat knihy, které se mi líbily. Ale se svými kamarády a spolužáky vedu celkem často debaty o knihách. Většinou se bavíme o knize, kterou už jsme přečetli oba, ale občas třeba i já doporučuji něco, co mám doma, ale přečíst jsem to ještě nestihla. A aby bylo doporučení v pravém slova smyslu, tak uvedu knihu Hledání Aljašky, která se mi vážně líbila (i díky stylu psaní viz 3. fáze) a kterou jsem doporučila svému spolužákovi. Dokonce si ji i přečetl - takže jsem mu ji nespíš musela vyjevit v těch nejkrásnějších barvách.

9. fáze - Přemýšlení nad budoucností
(Knížka nebo série, u které jsi si jistá, že ji budeš číst ještě mnohokrát)


Tímto titulem bych chtěla odměnit knihu Fiorella a Bratrstvo křišťálu, kterou už jsem minimálně dvakrát četla a rozhodně se chystám číst znovu. Je to kniha pro děti s příběhem z Prahy z doby Rudolfa II., kde parta dětí vyšetřuje případ ukradených peněz. Moc se mi líbí to, jak je napsaná i její námět. Existují ještě dvě pokračování, bohužel to třetí je vydáno již jiným nakladatelstvím, takže grafika je naprosto jiná, což me dost zklamalo.

Psaní tohoto článku jsem si vážně užívala. Dost mě bavilo vzpomínat a vracet se zpátky mou knižní historií. Někde jsem musela přemýšlet více, někde jsem měla jasného favorita hned. Třeba jsem vás i trochu inspirovala a také si zkusíte na tyto otázky odpovědět nebo si přečtete něco z mnou vyzdvihovaných knih. Ještě jednou děkuji Lucii Hlůškové za inspiraci pro oba články.

Zdroj úvodního obrázku: http://bookswithbenefits.tumblr.com/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dorka J. Dorka J. | E-mail | 16. května 2016 v 11:21 | Reagovat

Och, aké nostalgické čítanie. Nikdy by mi nenapadlo takýmto spôsobom sa zamýšľať nad prečítanými knihami. Ak máš rada aj také (ja ich volám) oddychovejšie čítanie pre deti, ale s pútavým dejom tak by som mohla odporučiť (za prepokladu, že si to už nečítala) Holly Webbovú a jej série Rose a Lili (odporučila by som prečítať najskôr Rose)
Inak si z toho nič netreba robiť ja mám tiež rada takéto knižky a to mi pomaly ťahá na dvacku. :-D

No Narnia a Harry Potter, lásky môjho detstva. :-D
A pred Greenom klobúk dole. Zatiaľ som mala šťastie len na Aljašku, ale aj tak.
Vďaka za ďalší pekný knižný článok, myslím, že sa dneska keď už mám to nešťastné voľno, ponorím do svojej knižnej zbieročky a trošku si zaspomínam. Hmm. :-) Jejda tuším som si spravila na dnes program. :-D

2 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 16. května 2016 v 13:40 | Reagovat

[1]: Určitě pokud knihy seženu, přečtu si je. Díky moc za doporučení. :-)
Jsem moc ráda, že jsi se zase ozvala, už jsem si říkala, co se tebou děje. Jinak díky za příznivý komentář k tomuto článku. :-)

3 Dorka J. Dorka J. | E-mail | 16. května 2016 v 21:53 | Reagovat

[2]: Tak v podstate nič. Akurát som si v jednej chvíli v afekte zrušila blog ale po čase som sa dokopala k zapájaniu sa do diania v blogosfére aspoň prostredníctvom komentovania. A tak som sa aj dočasne vrátila k starej prezývke. :-D

Nuž môj komentár na tento milý knižný článok nemohol byť iný než kladný. :-D Ako vidím tak si sa vrátila k poviedkam (teda aspoň mne to pred tým po zmazaní predošlých poviedok pripadalo akoby si si od nich dala pauzu a možno som len zaspala dobu :-D ) tak by aj bolo na čase aby som prelustrovala Partu.

4 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 17. května 2016 v 6:44 | Reagovat

[3]: Je pravda, že jsem Partu začala psát až po delší přestávce :-) Jinak, zrušení tvého blogu mě moc mrzí. Myslela jsem, že dokončíš své rozjeté projekty a zase začneš blogovat. No, já s tím nic nenadělám, je to přeci tvůj blog. Když ale občas zavítáš ke mně a zanecháš zde nějaký ten komentář, budu moc ráda. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama