Příběh o štěstí, lásce a Vánocích

24. prosince 2015 v 10:52 | kikabu |  Něco z prózy

Tento příběh začíná 23. prosince, den před Vánocemi.

...
Mladá dívka se plahočí zimním městem. Má velké, kulaté břicho, ale rozhodně nemá nadváhu. Je těhotná. A vypadá to, že bude brzy rodit.
I když je opravdu velká zima, ona je oblečena jen do lehkého kabátku, pod kterým má krátké, slabé tričko, do riflí a do prošlapaných tenisek. Hnědé rocuchané vlasy má svázané do jakéhosi drdolu. Vypadá, jako kdyby nejedla několik dní. A je to pravda.
Když dojde k autobusové zastávce, sedne si na volnou lavičku a odpočívá. Utekla před dvěma měsíci z domu. Do doby před čtrnácti dny si ještě vystačila s jídlem a penězi, které si vzala s sebou, ale teď nemá nic. A pracovat jít taky nemůže. A co bude s tím malým, až se narodí?
Když si uvědomila příčiny svého jednání, rozhodla se, že se vrátí. A teď už byla "jen" asi dvacet kilometrů od města, odkud vyšla. Od domova.
Den už se blíží se konci a dívka stále sedí na lavičce. Usnula. Ale je velká zima. Umrzne?
"Slečno, tady spát nemůžete. Celá prostydnete a chytíte zápal plic. A tomu malému to taky nepomáhá. Nebo tu snad chcete zemřít? I s dítětem?!" vzbudí ji stará paní sedící vedle ní.
"Ale já nemám, kam bych šla," vymlouvá se dívka.
"Tak to je mi vážně líto. Nate, vezmětě si ode mě alespoň padesát korun. Snad si něco koupíte."
"Moc vám děkuju. Ani nevíte, jak jste mi pomohla," přijímá dívka částku s vděkem.
"Ale slibte mi, že tu nebudete už sedět a najdete si nějaké místo, kde se ukrýt před mrazem. Ano?" naléhá stará paní.
"Dobře. Už jdu. A moc vám děkuju. Nashle!"
"Nashledanou."
Dívka odchází. Koupí si nějaké jídlo a pití, posilní se a hledá nějaké místo, kam netáhne a neprší. Objeví rozpadlý dům - neobydlený. Je tam vlkho, ale nefouká tam vítr a dají se tam najít i nějaké deky na zahřátí. Dvě deky, které najde, si dá pod sebe na zem, do ostatních se zabalí. Chvíli přemýšlí o dítěti, dojí koupené jídlo a nakonec usne.
Ráno, hned jak se vzbudí, se okamžitě vydá na cestu. Už jen několik kilometrů a bude doma!
Už v poledne je ve městě, které je asi deset kilometrů od jejího domova. Dívka je natolik chytrá, že peníze, které dostala od hodné paní, neutratila hned. Ještě pár mincí jí cinká v kapsách jejího kabátku.
Na první zastávce, kterou uvidí si počká na autobus domů. Chůze už ji vážně vyčerpává.
V autobuse znovu usne, ale naštěstí zastávka, kam jede, je konečná. Autobusák ji vyhodí s tím, co si to dovoluje usínat v autobuse.
Dívka vystoupí a za několik minut je doma. U své rodiny i u otce svého dítěte.
Všichni už ji dávno oplakali, ale dívka říká, že to pro ni byla zkušenost. Ví, že už nikdy neuteče. Sáhla si až na dno života a teď o Vánocích je zase zpátky. Jde se do vany umýt, převlékne se do čistého a teplého oblečení a teď už sedí s rodinou v obývacím pokoji, u čaje a všude jsou cítit Vánoce. Když tu však...
"Praskla mi voda!" říká najednou dívka rozhozeně.
"Cože?!" ptá se jí přítel.
"No tak. Hlavně žádnou paniku," uklidňuje situaci dívčina matka.
Všichni od ní dostanou nějakou práci. Někdo musí sbalit věci do porodnice, někdo pomoct dívce do auta a někdo zůstat tady a hlídat byt. Nakonec zůstává doma dívčina matka.
Do porodnice dojedou jen tak tak, ale dítě už chce ven. Doktoři ji okamžitě přijmou a jede na sál.
Po půl hodině se dítě narodí. Chlapeček, kterého pojmenovali Štěpán. Je však docela malý a nemocný. Musí ještě zůstat v inkubátoru, ale dostane se z toho.
Dívka je velice šťastná, že se její dítě narodilo právě na Vánoce. Právě teď leží na nemocničním pokoji, dítě drží v náručí a vedle ní sedí její přítel a dává jí polibek. Je to tak romatické. Celá tato scenérie zobrazuje štěstí, lásku a ... Vánoce.

A zazvonil (vánoční) zvonec, a (vánoční) povídky je konec. Všem vám přeji šťastné a veselé Vánoce a krásně prožitý nový rok. Doufám, že se tu i v roce 2016 shledáme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 patypoberta patypoberta | Web | 13. listopadu 2016 v 18:58 | Reagovat

Miluju vánoční povídky. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama