I'm a bibliophile

28. prosince 2015 v 15:47 | kikabu |  Já (ne)výřečná

Ahojte,
dnes se hlásím s ne úplně krátkým, trochu vykecávacím článkem o mém vztahu ke knížkám, které mám velice ráda. Někdo má rád sporty, někdo počítačové hry a někdo prostě knížky...

Mohla bych začít tím, proč mám vlastně knížky tak ráda. Já jsem takový malý tvoreček, který se v tomto světě občas ztácí. Ale v knížkách nacházím světy, kde bych třeba chtěla i žít, světy mě sice neznámé avšak představitelné. Dokážu se odprostit od reality a nynější místy zkažené doby a prostě se jen nechat unášet proudem fantazie, slov, písmen a tiskařské černi. Knížky mi poskytují stávat se tím, čím v tomto světě být nemůžu a nikdy nebudu. Já - introvert - jsem se s láskou ke knížkám prostě narodila. Už odmala jsem četla, nejdřív ne hodně, ale s mým věkem stoupl i počet knížek, které jsem s chutí přečetla.
Několikrát už jsem zmiňovala, že jsem nyní na gymnáziu. I tam se setkávám s lidmi, kteří knihy rádi nemají, kteří si myslí, že čtení je ztráta času. Několik z nich se najde i v mé třídě (kterou mám mimochodem moc ráda). Dobře. Beru to, někdo to prostě nemusí mít rád, ale problém přečíst pár stránek povinné četby? To už je trochu moc, nemyslíte? Nemusí přečíst všechno, protože něco i mně dává dost zabrat, jenže například takový Máj nebo Král Lávra tolik stránek nemají. Ale nebudu nikoho soudit. Jsem tichá, klidná a můj názor všichni vědět nemusí.
A dostávám se k pár příznakům, které zavání bibliophilií.
1. Jsem velice háklivá na to, když někdo zachází s knížkou nehezky.
Určitě to znáte (milovníci knih), že někdy někdo držel knížku ve vzduchu jen za jednu stranu desek a vy jste skoro úplně slyšeli, jak se vazba knížky trhá. Nemám to ráda. A nejhorší je to, když je ta knížka stará a už dost zničená.
2. Knížky pravidelně zbavuji prachu, který se na nich usazuje.
Knížky bývají zaprášené velice často, když je máte v knihovnách nebo poličkách, která nemají dvířka. A praví LOVERS OF BOOKS se o své (i cizí) knížky pečlivě a náležitě starají, čistí je, oprašují a rovnají.
3. Miluji vůni knížek, jak starých tak i nových.
Kdo to nezná nepochopí mě, ale já vím, jak úžasný pocit je přinést si z knihkupectví novou knížku, otevřít ji někde uprostřed a přivonět si k ní.
4. Můj nejoblíbenější krám je knihkupectví.
I když jdu do velkého nákupního centra plného všemožných krámů, nejvíce se těším do knihkupectví. Tam bych mohla strávit klidně dvě hodiny. Já speciálně jsem ale taková, že když mám doma hodně nepřečtených knížek, nové si nekupuji, takže momentálně z knihkupectví vycházím bez knih ale s velice dobrým pocitem.
5. Nikdy neodejdu z knihovny bez knížky.
Občas si říkám, že jsem už vážně zvláštní, ale nikdy neodejdu z knihovny bez knížky. I nedávno jsem si musela půjčit alespoň povinnou četbu (kterou máme mít mimochodem přečtenou až asi za měsíc). Prostě mi přijde strašně divné odejít z knihovny jen tak a nenést si s sebou žádný úlovek. Proto tam teď budu muset posílat někoho jiného, protože mám doma hodně vlastních stále ještě nepřečtených knížek.
6. Největší radost mi udělá dárek - knížka.
Nemám ráda měkké dárky - je to jasně oblečení. Ale tvrdé dárky můžou být víc věcí. A nejlépe knížka!
7. Můj nejoblíbenější předmět ve škole je literatura.
Nemám tedy ráda úplně všechna období a všechny knížky, o kterých se učíme, ale je to pro mě nejvíc záživný předmět. I mojí nejoblíbenější učitelkou je češtinářka.
8. Hned jak vkročíte do mého pokoje, upoutá vás množství mých knih.
Nic jiného v mém pokoji neupoutá váš zrak tak jako množství knih (i přesto, že hodně z nich je ve skříňkách za dvířky). Přirozeně jedna (rozečtená) leží na mém stole a ostatní jsou v knihovničce nad ním.
9. Dávám přednost knížce před čtečkou.
I když je to velice dobrá alternativa, jak nenosit s sebou stále tlusté bichle, ale knížka je knížka a nějaká čtečka ji nenahradí.
10. Pokud není knížka příliš těžká nebo objemná a baví mě, nosím ji skoro všude s sebou.
Někdy s sebou nosím i velice nápadné kousky z mé knihovny. A čtu, kdy můžu - v autobuse, vlaku, o přestávkách.
Pokud si myslíte, že jsem šílenec - možná, kdo ví...?

Ještě jsem našla pár obrázků a citátů, které jsou o knížkách a které se mně osobně velice líbí.
Zdroje obrázků: http://rebloggy.com/; https://www.tumblr.com; https://www.pinterest.com; http://thatsright.com/funny/read; http://teenclubforgirls.blogspot.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mirka. Mirka. | Web | 31. prosince 2015 v 9:39 | Reagovat

Aj ja milujem knihy. A tá vôňa nových kníh je proste úžasná...ale aj starých :D

2 El El | Web | 6. února 2016 v 20:06 | Reagovat

Jé, pěkný článek❤

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama